Áno, aj pre toto majú psychológovia pomenovanie. Únava z rozhodovania (decision fatigue) je syndróm, pri ktorom ste jednoducho povedané, unavení z rozhodovania. Celý náš deň je o voľbách, začína sa to už ráno rozhodovaním čo si oblečieme, alebo čo si dáme na raňajky. Iste, to sú banálne veci, ktoré by nám nemali robiť problémy, ale bez ohľadu na to, aký ste silný, vaša schopnosť robiť najlepšie rozhodnutia môže časom vyprchať, a to už môže byť problém pri rozhodovaní sa o vážnych veciach, kde je v hre trebárs naše zdravie. A prečo sa nám to stáva? Niekedy sme nadmerne stresovaní nekonečným množstvom rozhodnutí, ktoré počas dňa jednoducho musíme urobiť. Váha jednotlivých rozhodnutí samozrejme nie je irelevantná, ale únavu z rozhodovania nám môže priniesť aj veľký počet banálnych rozhodnutí.
Načasovanie tohto článku samozrejme nie je náhodné. V predchádzajúcich týždňoch som sa viac venoval témam ako sila vôle alebo vyčerpanie ega. Všetko sú to samozrejme súvisiace oblasti: naše mentálne vyčerpanie môže byť spôsobené aj situáciami, kedy odolávame krátkodobým pokušeniam (vyčerpanie ega), ale aj situáciami, kedy sme nútení urobiť viacero rozhodnutí (únava z rozhodovania).
Únava z rozhodovania? No a čo?
Ak by to na nás nemalo nijaké negatívne následky, samozrejme by sme túto tému vôbec neriešili. Jeden z následkov únavy z rozhodovania je ale naša následná snaha ďalšie rozhodnutia nerobiť. Máme pocit, že našu kapacitu sme už na daný deň vyčerpali a ďalšie rozhodovanie chceme odložiť. Určite to poznáte z porád v práci, že najproduktívnejšie by už bolo konečne to rozhodnutie urobiť a ísť ďalej, ak je ale šéf unavený, radšej to rozhodnutie odloží na ďalší týždeň. Často sa v týchto prípadoch aj bojíme zlých rozhodnutí a radšej uprednostníme zachovanie status quo, viď nasledujúci odsek.
Kedy žiadať o prepustenie na slobodu?
Uveďme si jeden veľmi konkrétny príklad. Národná akadémia vied v USA sa zaujímala o problém únavy z rozhodovania, keďže ním trpí veľa ľudí v rôznych pracovných oblastiach. V popredí sa ocitol jeden zaujímavý experiment so sudcami. Vo výskumnej štúdii skúmali faktory, ktoré súvisia s tým, či sudca schváli alebo neschváli odsúdenému podmienečné prepustenie. Počas dlhej štúdie vedci zistili zaujímavé veci. Na ich rozhodnutia malo vplyv niekoľko vecí, ktoré by v ste v tomto rozhodovaní nečakali. Najvýznamnejšia bola paradoxne denná doba. Skrátka to, ako veľmi je sudca unavený, má silný vplyv na jeho rozhodnutie. A čo je ešte zaujímavejšie? Nezáležalo ani na tom, o aký trestný čin sa jednalo. Keď sa už sudca cítil unavený z rozhodovania, aj podvedome sa rozhodol pre zachovanie status quo (ponechanie obvineného vo väzbe), keďže to bolo jednoznačne menej rizikové rozhodnutie.
Únava z rozhodovania a príliš veľký výber
Pri únave z rozhodovania nemôžeme nespomenúť ešte jeden fakt, a to ten, že čím väčší výber máme, tým ťažšie sa rozhodujeme! Určite to všetci poznáme, v reštaurácii s 50timi položkami v menu si vyberáme polhodinu, kým si zo štyroch denných menu si dokážeme vybrať za pár sekúnd. Žeby odtiaľ pramenilo staré známe – „Už nevie, čo by robil od dobroty ?!“
Zjednodušme si život
Príklady, ako sa dá predísť syndrómu únavy z rozhodovania máme aj medzi známymi osobnosťami. Pamätáte si ako väčšina ľudí považovala Steva Jobsa za čudáka, aj vďaka jeho minimalistickému štýlu obliekania? Jeho uniformou bol čierny rolák, džínsy a tenisky. Okrem toho, že bol vizionár a IT génius, bol aj rozumný človek, ktorý vedel, že si svoje rozhodnutia musí ušetriť na podstatnejšie veci. Bývalý prezident USA, Barack Obama išiel tiež podobnou cestou. V skrini mal len limitované množstvo oblečenia, čo mu nielen uľahčovalo rozhodovanie, ale bolo to aj šetrné k našej planéte.
Zdá sa, že únava má na náš život nedozerný vplyv. V práci urobíme nespočetné množstvo malých rozhodnutí, vyčerpáme svoje mentálne sily a po príchode domov už nemáme energiu na nič. Dá sa tomu nejako zabrániť? Na záver ponúknem pár overených taktík:
Únava z rozhodovania: praktické rady na jej zvládnutie
- Jednorázové rozhodnutia nahraďte návykmi. Čo si dať na raňajky, čo si obliecť: to sú príklady rozhodnutí, akých denne musíme urobiť niekoľko desiatok. Stačí ale vymyslieť systém (návyk), pomocou ktorého si to celé zautomatizujeme. Napríklad sa môžete rozhodnúť, že každý párny deň si dáte na raňajky ovsené vločky s jogurtom a každý nepárny deň ovocný shake. Samozrejme to nie je možné pri všetkých rozhodnutiach, ale ak sa nad tým zamyslíte, máte dosť možností. Naozaj verím, že návyky sú našou najväčšou zbraňou na ceste za úspechom.
- „First things first“. Akýkoľvek je dôvod, fyzická a mentálna únava na nás skôr či neskôr počas dňa doľahne. Ak si ale naše kľúčové rozhodnutia a aktivity vybavíme ešte keď sme na vrchole, už môžeme mať za sebou úspešný deň.
- Nezanedbajte oddych a stravu! Ak máte pred sebou nejaké dôležité rozhodnutie, najprv sa na to najedzte (s týmto asi bude každý súhlasiť). Pekne to bolo vidno aj na výskume súdnych rozhodnutí. Dobrý obed v kombinácii s prechádzkou a možno pokecom s kolegami nám môže dodať dostatok mentálnej sily na druhú polovicu pracovného dňa.
- Zjednodušte si život. Postarajte sa o to, aby ste mali menej možností na výber. V jednom výskume porovnali správanie dvoch skupín zákazníkov: jednej dali na výber 30 druhov džemov, druhej len šesť. Paradoxne (?) druhá skupina v konečnom dôsledku nakúpila viac ako prvá.
- Dajte si časový limit na vaše rozhodnutie. V živote sa nám často stáva, že rozdiel v osohu (pre náš život) medzi najlepším a dosť dobrým je celkom zanedbateľný. Napriek tomu sa o tú dokonalosť snažíme a venujeme tomu rozhodnutiu oveľa viac času ako to je v skutočnosti potrebné. Skúste si preto dať nejaký časový limit pre vaše rozhodovanie. Vyberáte si niečo v nejakom obchode? Povedzte si, že sa tomu budete venovať maximálne hodinu (iba príklad, závisí to od konkrétneho prípadu – asi si nedáte rovnaký limit pre výber vášho nového domu a nového vitamínu C) a po hodine sa pre najvyhovujúcejší produkt rozhodnite.
Ilustračné foto: The Humantra from Pexels