fbpx

Sumáre kníh – Efektívne čítanie I

Ilustračný obrázok: žena drží kopu kníh

Keďže toto je blog o produktivite a osobnom rozvoji, asi nie je namieste, aby som kohokoľvek presviedčal o tom, že čítať (hlavne v zmysle kontinuálneho vzdelávania) má zmysel. Cieľom môjho dnešného článku je, ako to robiť efektívnejšie a ako na to využiť sumáre kníh.

Rímska číslica I v titulku naznačuje, že bude aj pokračovanie tohto článku, kde by som sa chcel venovať efektívnemu čítaniu v zmysle procesu. Dnes by som to chcel poňať skôr z hľadiska prípravy a lepšieho prijatia obsahu.

Čo sú sumáre kníh

Určite si všetci pamätáme z našich školských čias, ako sme si cenili, keď sme niekde mohli prečítať obsah nejakého románu zo zoznamu povinnej literatúry. Čítať také veci sa nám až tak nechcelo (asi to nebola len naša vina) a z hľadiska našich cieľov (nedostať zlú známku) nám úplne postačovalo, ak sme vedeli, o čom daný román je. Tento fenomén (ako aj dopyt po jednoduchej ceste k cieľu) naďalej existuje, stačí sa pozrieť na túto a podobné stránky.

Snaha o rýchlejší a ľahší prístup k novým informáciam nám ale ostala aj v dospelosti. Teraz sa ale potrebujeme (a dúfam že aj chceme) vzdelávať v oblasti biznisu, financií, osobného rozvoja a iných profesionálnych tém. V našej snahe nám môžu byť mimoriadne nápomocné sumáre kníh. Nie, nenaznačujem, aby sme namiesto prečítania knihy čítali len sumár, ale takmer 🙂

Sumáre kníh nám poskytnú rýchly prístup k štruktúre knihy, k jej hlavným bodom a myšlienkam, zvýraznia najhodnotnejšie citáty, zosumarizujú kľúčové pasáže a odporúčania.

Sumáre kníh sa dajú využiť nasledujúcim spôsobom:

  • Ako filter pred samotným čítaním – určite aj vám sa už stalo, že vám niekto odporučil nejakú knihu, ktorá je „absolútne najlepšia“ a vy ste sa cez ňu ledva prebojovali. Ak ste za to museli aj zaplatiť, asi to bolelo dvojnásobne 🙂 Všetko je relatívne, máme rôzny vkus, nachádzame sa v rôznych štádiach života. Veľa času (a možno aj peňazí) nám ušetrí, ak sa najprv uistíme, že daná kniha pre nás poskytuje nejakú pridanú hodnotu v súčasnosti (vzdelávanie just in time vs. just in case)
  • Ako pomôcku pri štrukturovaní nášho čítania – viac v ďalšom článku

Kde nájdem takéto sumáre kníh?

Možností je samozrejme viac. Ak si do vyhľadávača zadáte slovné spojenie „book summaries“, vyhodí vám to tisícky výsledkov. Mojim cieľom je vám to ale uľahčiť, takže nižšie nájdete moje najobľúbenejšie zdroje (samozrejme všetky sú v angličtine) v týchto kategóriach:

  • blog, čiže zdroje zadarmo, ideálne na začiatok
  • YouTube, tiež zadarmo, ale u mňa menej obľúbené
  • platené služby

Blogy

Ak sú pre vás sumáre kníh novinkou, určite odporúčam začať so zdrojmi zadarmo. Ich ponuka síce nie je najširšia, ale ich kombináciou môžete získať prístup k širokému spektru sumárov. Ďalšia výhoda je, že tie najobľúbenejšie tituly sú väčšinou dostupné aj v tejto kategórii. Moje obľúbené blogy na tento účel:

4 Minute Books

Na tomto blogu nájdete takmer 500 titulov nielen z oblasti osobného rozvoja, ale aj z iných oblastí ako veda, zdravie, technológie, ekonomika a iné. Z názvu blogu je zrejmé aké obsiahle tieto sumáre kníh sú. Štyri minúty stačia na vytvorenie prvého názoru o knihe, ktorý vám môže napomôcť pri rozhodovaní o prečítaní alebo neprečítaní danej knihy.

Sumáre obsahujú zhrnutie knihy v jednej vete, obľúbený citát autora (sumáru, nie knihy) ako aj odkaz na obsiahlejší sumár na stránke Blinkist (službu nájdete popísanú nižšie).

Stránka ponúka aj platenú službu, kde za jednorázový poplatok 49 USD môžete stiahnuť vyše 300 sumárov v audio formáte.

Actionable Books

Na blogu nájdete viac ako tisíc sumárov kníh, čo je obdivuhodné vzhľadom na to, že ide o blog. Sumáre kníh sú zaradené do rôznych kategórií, väčšinou z oblasti osobného rozvoja.

Sumáre sú vo forme krátkych článkov s jednoduchou štruktúrou: krátky prehľad, hlavný nápad knihy a dve stratégie, ako si osvojiť poznatky z knihy, to všetko za menej ako 5 minút. Určite jeden z najlepších zdrojov, ktoré sú k dispozícii zdarma. Nevýhodou pre niekoho môže byť kratší rozsah sumárov.

The Power Moves

Na tomto blogu nájdete ďalších 400 sumárov (aj keď ich autor viac považuje za recenzie) kníh. Sumáre kníh sú síce rozdelené do kategórií, ale navigácia medzi nimi je trochu obťiažna, keďže všetky sa nachádzajú na jedinej stránke.

Ak sa chcete zamerať len na najhodnotnejšie tituly, hodnotenie autora blogu môže byť užitočnou pomôckou. Je to samozrejme subjektívne a nemusí sa to zhodovať s vašim hodnotením.

YouTube

Vyššie som písal, že to nie je môj obľúbený zdroj a dôvod je jednoduchý. Ako som písal, jeden z dôvodov prečo používať sumáre kníh je mať rýchly prehľad o štruktúre knihy. Videá nám takúto štruktúru nevedia sprostredkovať. Na druhej strane ale sú bezprostrednejšie a ľahšie konzumovateľné. Moje obľúbené zdroje z tejto kategórie:

One Percent Better

Ich sumáre kníh (70 v tomto momente) majú väčšinou 6-8 minút a majú animovanú formu. Kanál má vyše 200-tisíc odberateľov.

Productivity Game

Počet ich odberateľov sa blíži k stotisíc a ich zbierka sumárov obsahuje 63 videí. Dĺžka jednotlivých videí je 5-10 minút. .

Fight Mediocrity

Tento kanál má takmer milión odberateľov a celkovo 75 videí (drvivou väčšinou sumáre kníh, ale nie výlučne). Videá majú rôznu dĺžku, v priemere podobnú ako ostatné dve služby.

Len pre zaujímavosť, praktické porovnanie troch spomínaných kanálov. Sumár knihy Ako si získať priateľov a pôsobiť na ľudí, od Dalea Carnegieho:

Toto porovnanie vám možno pomôže vybrať si ten kanál, ktorý vás najviac oslovil.

Platené služby

Najväčšou výhodou týchto služieb je široká ponuka titulov, profesionálni autori a často viac formátov k dispozícii (epub, pdf, mp3). Nevýhodou je samozrejme cena. Ak ale robíte vo väčšej organizácii, ktorej záleží na vzdelávaní zamestnancov, existuje šanca, že máte prístup k niektorej službe vďaka korporátnemu kontu. Moje obľúbené služby v tejto kategórii sú:

getAbstract

Začnem hneď mojim osobným favoritom, keďže túto službu používam asi najdlhšie.

Firma bola založená tromi bývalými spolužiakmi v roku 1999 vo Švajčiarsku a službu spustili v roku 2000, keď mali na stránke cca 100 sumárov. Odvtedy prešli kus cesty, keďže v súčasnosti majú v rámci služby k dispozícii vyše 18 000 sumárov v kategóriach ako vedenie ľudí, financie, inovácie, zdravie, veda. Samozrejmosťou je aj v audio formát, možný je taktiež uloženie v rôznych formátoch ako epub, pdf. V súčasnosti už majú sumáre v siedmich svetových jazykoch.

Cenové úrovne sú nasledovné:

Cenové úrovne služby getAbstract
Cenové úrovne služby getAbstract

Mne osobne sa najviac páči jasná štruktúra sumárov, ako aj celkové hodnotenie danej knihy, ktoré sa väčšinou zhoduje s mojim hodnotením po prečítaní.

Blinkist

Blinkist bol založený v roku 2012 štyrmi kamarátmi a dnes sa môžu pýšiť šiestimi miliónmi čitateľov. Ich sumáre kníh sú nastavené, aby boli konzumovateľné za 15 minút. Popri klasickej písomnej forme sú samozrejmosťou aj audioverzie sumárov a dedikovaná aplikácia.

Blinkist ponúka rôzne cenové kategórie, vrátane skúšobného obdobia. Zaregistrovaní čitatelia majú k dispozícii jeden sumár denne zadarmo, ten si ale nemôžu vybrať, sumár zadarmo je v daný deň rovnaký pre všetkých. Ceny sú nasledovné:

Mesačné a ročné plány Blinkist
Mesačné a ročné plány Blinkist

Audible

Na prvý pohľad sem Audible ani nepatrí, keďže táto služba Amazonu predáva audioknihy. Je to ale viac-menej otvorená platforma, cez ktorú aj vydavateľstvá môžu ponúkať akékoľvek formáty a sumáre kníh ani tu nechýbajú. Najširšiu ponuku majú vydavateľstvá Instaread, Readtrepreneur Publishing a FlashBooks Book Summaries. Najjednoduchšie je ale zadať „book summaries“ do vyhľadávača v Audible.

Služba stojí 15 dolárov za mesiac, v cene je zahrnutá jedna audiokniha mesačne a k tomu dve audioknihy (zo šesť ponúkaných) z ponuky Audible Originals. Výmena kníh a zľava pri nákupe ďalších kníh sú tiež zaujímavým benefitom.

Summary.com

V rámci tejto služby je zahrnutých takmer 800 sumárov z oblasti manažmentu, vedenia ľudí, osobného rozvoja, marketingu, atď. Všetky sumáre sú k dispozícii vo forme textu a audia. Predplatitelia navyše dostávajú ďalšie benefity ako webináre s autormi a iné krátke videá s tipmi z oblasti osobného rozvoja.

Cenové plány sú veľmi podobné predchádzajúcim:

Cenové úrovne služby summary.com
Cenové úrovne služby summary.com

Záver

Cieľom dnešného článku bolo predstaviť niekoľko služieb, ktoré ponúkajú sumáre kníh, zameraných predovšetkým na osobný rozvoj. Mojim cieľom nebolo vás zahltiť informáciami, skôr vyfiltrovať z množstva zdrojov tie, ktoré vám môžu priniesť tú najväčšiu pridanú hodnotu.

Aby to ale bolo ešte viac aplikovateľné a konkrétne, moje konkrétne rady sú nasledovné:

  1. začnite videami
  2. ak tie knihy vôbec nepoznáte, začnite videami s najväčšou sledovanosťou
  3. ak sa danú knihu rozhodnete prečítať, skúste nájsť písomný sumár danej knihy
  4. čítajte efektívne (viď nasledujúci článok :))

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.