fbpx

Sila vôle: načo nám to vôbec je?

Ste silní vôľou ?

Málokto si položí túto otázku, väčšinu ľudí skôr zaujíma tá sila fyzická. Avšak sila vôle je pre náš úspech v živote tiež nesmierne dôležitá.

Najskôr si ale ujasnime pojmy. Sila vôle, alebo anglicky „willpower“, je naša schopnosť odolávať krátkodobým pokušeniam a sebadisciplína donútiť sa aj do vecí, ktoré sa nám až tak nechce urobiť. Aspoň takto by som to zadefinoval veľmi jednoducho ja. Pamätáte si ešte ten článok o pokuse s cukríkmi Marshmallow? Veľmi jednoduché, ale veľmi efektívne. Avšak toto je len jeden aspekt fenoménu zvaného sila vôle.

V tomto a ďalších článkoch sa na to pozrieme trocha detailnejšie.

Čo sila vôle vôbec je?

Americká  Asociácia Psychológov (APA) definuje silu vôle samozrejme trochu sofistikovanejšie ako ja. Konkrétne ako sebakontrolu, rozhodnosť či sebadisciplínu. To sú všetko slová, ktoré u veľa ľudí nevzbudzujú práve najpozitívnejšie emócie. Avšak každý úspešný človek vám odpovie, že sa na svoju pozíciu dostal aj vďaka disciplíne.

Psychológovia nám to rozobrali na drobné, a zistili nasledovné:

  • Sila vôle je schopnosť odolávať krátkodobým pokušeniam, aby sme mohli dosiahnuť dlhodobé ciele. Krásne ukázané na Marshmallow experimente, kde deti, ktoré boli schopné odolať a vydržať, dostali cukríky dva. Zatiaľ čo tie, ktoré sa nevedeli ovládnuť, obišli len s jedným cukríkom. Ja som videl aj verziu tohto experimentu so psami, a veru niektorí boli ukážkovo disciplinovaní. Ľudia by si mohli brať príklad. Samozrejme dostali granulku namiesto cukríka J.
  • Schopnosť prekonať alebo oddialiť nežiaducu myšlienku, pocit alebo impulz. Ľahko sa to povie, ale ťažšie vykoná. Napríklad skúste sa na 10 minút posadiť, meditovať a sústrediť sa len sa svoj dych. Nemyslieť na nič ! Garantujem vám, že to nebude také jednoduché.
  • Schopnosť zapnúť svoj „chladný“ kognitívny systém správania, a ten „horúci“ emocionálny potlačiť. Žeby odtiaľto pramenilo slovné spojenie „horúca hlava“? To je človek, ktorý najskôr koná pod vplyvom svojich emócií, až potom premýšľa.
  • Vedomá a namáhavá kontrola seba samého. Potvrdia všetci, ktorí boli aspoň raz v živote na diéte.
  • obmedzený zdroj, ktorý je možné vyčerpať. To je dosť logické, sme predsa ľudské bytosti, nie roboti.

Sila vôle: schopnosť rozuzliť náš vnútorný boj

Istá psychologička zo Stanfordskej Univerzity, Kelly McGonigal vo svojej knihe „The Willpower Instinct“ píše, že sila vôle je v podstate súboj medzi dvoma časťami vás samých: verziou vás, ktorá ide za dlhodobým cieľom, a verziou, ktorú uspokojujú okamžité impulzy. Keby všetko, čo sme kedy robili, bolo iba uspokojenie našich okamžitých impulzov, nikdy by to nemalo veľkú hodnotu (plus asi by sme všetci mali tak 100 kíl). Takže je samozrejmé, že sila vôle hrá pri určovaní nášho úspechu v živote obrovskú úlohu. Vrátane nášho fyzického zdravia, vzťahov, finančného zabezpečenia a profesionálneho úspechu.

Občas keď zlyháme, trebárs aj pri tej diéte, je to tak ľahké zhodiť nedostatok sebadisciplíny na našu silu vôle, keďže to je obmedzený zdroj. Ale je to naozaj tak? O tom bude nasledujúci článok.

Ilustračné foto: Food photo created by drobotdean – www.freepik.com

2 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.