Tento článok je posledným článkom zo série venovanej témam ako outsourcing, delegácia a automatizácia. V prvom článku som sa snažil rozlíšiť tieto jednotlivé pojmy, v druhom článku som sa venoval špeciálne outsourcingu v rôznych oblastiach. V tomto článku chcem ukázať, ktoré sú najznámejšie platformy pre vaše outsourcingové potreby, najmä vo forme mikropráce.
Jaspravim.sk
Na Slovensku bohužiaľ nie je veľký výber z podobných platforiem pre outsourcing, ale myslím si že jaspravím.sk spĺňa aj tie najnáročnejšie kritériá. Služby ktoré ponúka, sú naozaj rôznorodé.
Ceny za služby sú taktiež veľmi rôzne, mnohokrát to ale vystihuje aj rozdiel v kvalite služby.
Registrácia na platforme je bezplatná, platíte potom už len poplatky za objednané alebo províziu za vykonané služby – samozrejme v závislosti od toho, či služby ponúkate alebo využívate.
Platforma ponúka jednotlivé služby zaradené do rôznych prehľadných kategórií ako napríklad grafika-design, online marketing, preklady, programovanie, audio-video a iné obchodné služby. Ak vás daná ponuka zaujala, môžete si ju jednoducho objednať. Môžete na to ale ísť aj opačne: vybrať konkrétneho freelancera a dohodnúť si ponuku na mieru na základe predbežnej konzultácie.
Platforma obsahuje a ponúka rôzne služby od začínajúcich freelancerov, ale aj od profesionálov. Dobrou indikáciou pre kvalitu môžu byť levely predajcov (kvalitný, profi a majster), komentáre a spätná väzba od spokojných respektíve nespokojných nákupcov.
Relatívnou novinkou je aj služba pre veľké firmy, kde už máte osobného account managera, ktorý spravuje jednotlivých freelancerov a pomáha s komunikáciou. Takto dokážete administrovať aj naozaj komplexné služby, ktoré by boli náročné na koordináciu v prípade individuálneho objednania.
Používanie platformy je naozaj intuitívne a je k dispozícii aj dostatočné množstvo materiálov pre začiatok: napríklad e-book “Ako funguje jaspravim.sk” (aj v audio verzii). Dobrým začiatkom môže byť aj sekcia venovaná často kladeným otázkam.
Pre tých, pre ktorých angličtina nerobí žiaden problém (alebo to charakter objednávanej služby dovoľuje, lebo to nie je napríklad preklad do/zo slovenčiny, alebo napísanie článku/referátu) je v zahraničí dispozícii niekoľko veľmi zaujímavých alternatívnych možností pre nájdenie vhodnej platformy pre outsourcing. Z tých možností spomenieme len niekoľko najväčších. Pre poradie som zvolil ako kritérium hotnotenie platformy na stránke TrustPilot (od najlepšieho po najhorší).
Freelancer.com
Platforma funguje už viac ako 20 rokov, od roku 1996.
Ponuky sa sprostredkovávajú na báze projektov. Ako objednávateľ služby zverejníte projekt, kde špecifikujete čo potrebujete a na tento inzerát alebo projekt vám budú záujemcovia reagovať a ponúkať cenu. Je to trošku iný prístup ako v prípade jaspravím.sk. Dovoľuje nám to venovať sa naozaj len tým záujemcom, ktorí o našu zákazku majú deklarovaný záujem (na jaspravim.sk sa mi už stalo, že som oslovil jedného predajcu ktorého som si viac-menej už vybral, ale ten sa mi vôbec neozval späť, takže ten predbežný výber som urobil úplne zbytočne). Takisto nám to umožňuje ľahšie porovnať jednotlivých freelancerov už z perspektívy samotnej zákazky.
Platforma si účtuje trojpercentný poplatok z hodnoty zákazky, čo je, myslím si, veľmi akceptovateľná suma. Čo sa týka užívateľského komfortu, platforma ponúka aj desktop aj mobilnú aplikáciu, čo príde vhod hlavne pri monitorovaní a sledovaní progresu pri väčších zákazkách.
Ponuka inzerátov a kategórií je naozaj široká, pravdepodobne tu nájdete odborníkov pre všetky svoje potreby.
Upwork
Platforma vznikla zlúčením dvoch platforiem (Elance a oDesk) v roku 2015. Sídlo má v americkej Kalifornii.
Štruktúrou a fungovaním sa veľmi nelíši od predchádzajúcej platformy. Rovnako ponúka projekty (tu sa volajú “jobs”), na ktoré freelanceri môžu svojimi ponukami reflektovať. Rovnako máte možnosť freelancerov individuálne kontaktovať.
Podobne ako predchádzajúca platforma aj UpWork ponúka profesionálne služby, čo znamená že niekto konkrétny sa bude starať o vaše zákazky a koordinovať ostatných freelancerov.
Čo sa týka dĺžky projektu, aj tu je platforma veľmi flexibilná. Máte možnosť najať si freelancerov na krátkodobé práce, ale aj na dlhodobú spoluprácu.
Posledný odporúčaný portál už len telegraficky:
Fiverr
Platforma bola založená v roku 2010 a sídlo má v Izraeli.
Základnou metódou objednania služby je vyhľadať si freelancerov podľa rôznych kategórií a kritérií a objednať si danú službu priamo z jeho profilu.
Ak na túto metódu nemáme čas alebo chuť, rovnako ako v predchádzajúcich dvoch prípadoch môžete si vytvoriť vlastný inzerát, na ktorý poskytovatelia služieb budú reagovať.
Jednotlivé služby sa volajú „gigs“.
Záver: outsourcing ako prioritizácia
Platforiem na nájdenie freelancerov je samozrejme neúrekom. Mojou snahou však nebolo poskytnúť Vám vyčerpávajúci zoznam, ale predstaviť 3-4 najväčšie platformy, kde si pomoc určite nájdete.
Nikto nemôže byť (ani by sa o to nemal snažiť) špecialistom na všetko, preto každému odporúčam, aby sa sústredil na tie aktivity:
- v ktorých je dobrý a zvyšok nechal na odborníkov
- ktoré sú v súlade s jeho najdôležitejšími prioritami, lebo zvyšok je len rozptýlenie
Séria týchto troch článkov vám bude nápomocná v tom, prečo a ako outsourcovať.