fbpx

Novoročné predsavzatia: 3 jednoduché princípy úspechu

Ilustračný obrázok: žena držiaca prskavku

Tento blog som si založil takmer presne pred rokom. Jeden z prvých článkov, ktorý som napísal, bol o novoročných predsavzatiach.

Keďže príchod nového roka je vďačným momentov na nové začiatky a príležitosti pre zmeny, rozhodol som sa, že opäť niečo napíšem na tému novoročných predsavzatí. Tentoraz ale (vzhľadom na pomalé a vláčne tempo sviatkov) v oveľa stráviteľnejšej a kompaktnejšej forme, konkrétne vo forme troch jednoduchých krokov pre úspešné novoročné predsavzatia. Dobre, v tom zmienenom článku som mal vlastne len dva kroky, ktoré sú totožné s tými dnešnými, ale to vlastne potvrdzuje nemennosť mojich princípov 🙂

Takže už poďme na tie spomínané tri princípy pre úspešné novoročné predsavzatia:

1. Sústreďte sa na prioritnú oblasť svojho života

Pri novoročných predsavzatiach často robíme chybu v tom, že chceme svoj život zmeniť úplne a vo všetkých oblastiach. Oveľa efektívnejšie ale je začať s jednou oblasťou, kde by nám zmena priniesla najvyšší efekt. O tom, prečo je dôležité uvažovať o životných oblastiach, som už písal dávnejšie.

Možno vaše najväčšie resty sú v oblasti zdravia, osobného rozvoja alebo rodiny. Skúste sa zamyslieť a určiť si, kde je zmena najviac potrebná.

2. Návyky ako kľúč k úspechu

Jedna z mojich obľúbených kníh je The One Thing od Gerryho Kellera a Jaya Papasana. Po prečítaní tejto knihy som začal počúvať aj ich podcast a musím povedať, že je to jeden z mála podcastov, ktorým som ostal verný od začiatku.

Jedným z najčastejšie používaných citátov knihy a podcastu (a taktiež jedným z mojich obľúbených) je slávny citát od austrálskeho herca F. M. Alexandera

“Ľudia nerozhodujú o svojej budúcnosti. Rozhodujú o svojich návykoch, ktoré rozhodujú o ich budúcnosti”

F. M. Alexander

Druhou veľmi častou chybou je, že sa namiesto aktivity (po čase nevyhnutne vedúcej k úspechu) sústredíme na výsledok. Chceme schudnúť 10 kíl, zarobiť X eur, získať Y nových zákazníkov.

Ak sa nám ale nedarí, pociťujeme neúspech a naše novoročné predsavzatia práve v takýchto okamihoch končia najčastejšie. Robíme všetko správne ale výsledok nevidíme, takže strácame chuť.  

Vyberme si radšej návyky, ktoré želanú zmenu určite prinesú a sústreďme sa na ne: chcem sa denne hýbať 30 minút, denne zavolať 5 potenciálnym zákazníkom, denne čítať/písať 20 minút.

3. Začnite v malom

Pravidelné konanie v súlade s našimi predsavzatiami je náročný proces, hlavne na sebadisciplínu. Môžeme si ale pomôcť jednoduchým trikom: vybudujeme si návyk, ktorý je skutočne jednoduchý. Keď si tento návyk časom ukotvíme, svoju “dávku” môžeme navyšovať, bude to už ale vyžadovať oveľa menej sebadisciplíny.

Podľa Jamesa Cleara, autora knihy Atomic Habits, nový návyk by sme si mali tak zjednodušiť, aby nám to nezabralo viac ako dve minúty. 

Ak chceme napríklad viac cvičiť, skúsme každý deň cvičiť len dve minúty (pravidlo 2 minút by som ale nebral takto striktne, pointa je že to musí byť jednoduché).

V spomínanej knihe napríklad autor spomína jednu príhodu, ako jeden z jeho coachingových klientov začal chodiť do posilňovne. Každý deň sa tam len odviezol, vošiel, ale nestrávil tam viac ako 5 minút. Pochopil totiž, že najdôležitejšie je ukázať sa (the art of showing up) a vybudovať si samotný návyk.

Keď sa to už stalo automatickou súčasťou jeho života, tých 5 minút mohol predlžovať bez toho aby to vyžadovalo značnú dávku sebadisciplíny.

Záver

S týmto krátkym a praktickým článkom Vám prajem všetko dobré do nového roka a samozrejme úspešné novoročné predsavzatia.

Ak spomínané princípy skúsite, dajte vedieť ako to dopadlo. Poprípade aj to, aké je vaše tajomstvo úspechu pre novoročné predsavzatia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.