fbpx

Je čas prehodnotiť si naše životy?

Rok 2020 bude definitívne jeden z najzvláštnejších v našich životoch. Pred pár týždňami sme ešte boli plní plánov a cieľov, dávali sme si (aspoň niektorí z nás) veľkolepé novoročné predsavzatia. Za niekoľko týždňov sa ale náš svet otočil naruby.

V najlepšom prípade “prídeme” o niekoľko týždňov, možno mesiacov z nášho pracovného a spoločenského života, v tom horšom prídeme o našich klientov, o náš príjem, živobytie, v tom najhoršom prípade sa budeme musieť obávať o vlastné zdravie alebo zdravie našich blízkych. 

Nechcem znieť pateticky, ale určite sa nájdu ľudia, ktorých to núti, aby prehodnotili svoj život. A týmto sa vlastne dostávam k téme môjho dnešného krátkeho článku, k hodnotám. O vzťahu misie, vízie, poslania a hodnôt som už nedávno písal.

Máte jasno vo svojich hodnotách?

Slovo “prehodnotiť” má podľa slovníka nasledujúci význam: “zhodnotiť z iného hľadiska, nanovo, ináč oceniť”.  Ľudskejšie povedané, z nejakého dôvodu zmeniť pohľad na istú vec. Ak sa bavíme o našich životoch, ten pohľad vyjadrujú naše hodnoty.

Na to ale, aby sme si naše životy mohli prehodnotiť, nejaké hodnoty v prvom rade musíme mať. Trúfam si povedať, že väčšina z nás by vedela vymenovať niekoľko základných hodnôt vo svojom živote, keby musela. Problém je v tom, že to robiť nemusíme a naše hodnoty zostávajú skryté väčšinou aj pred nami samými. 

Preto situácie ako tá súčasná môžu mať aj pozitívny dopad na náš život. Nútia nás zamyslieť sa a uvedomiť si, čo je pre nás skutočne dôležité. Ostali sme doma so zlomkom nášho doterajšieho života. Pandémia ale čoskoro pominie a vrátime sa k našim doterajším životom. Je to ale len na nás, či ten život bude rovnaký alebo lepší ako predtým.

Otázky za milión

Zamyslime sa teda nad dvomi kľúčovými otázkami:

  1. Ktoré sú veci v našich životoch, za ktoré sme nesmierne vďační, že ich máme vo svojich životoch aj v súčasných podmienkach?
  2. Ktoré sú veci, o ktoré sme (minimálne dočasne) kvôli súčasnej situácii prišli a strašne nám chýbajú?

Odpovede na tieto otázky sú vlastne najhodnotnejšími prvkami nášho života. Musíme len zabezpečiť, aby to tak ostalo aj po pandémii. A zvyšku sa jednoducho zbavte!

To je moja jednoduchá rada na konci tohto krátkeho článku. Ak nič iné sa nezmení v našich životoch, už tento krok bude mať z dlhodobého hľadiska veľmi pozitívny dopad pre náš spôsob života.

One Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.