fbpx

Správca úloh od Google – posledné zmeny

Google Úlohy - ilustrácia

V článku 4 kľúčové nástroje produktivity som sa venoval hlavným nástrojom pre našu produktivitu. Ideálne je, ak integrácia a spolupráca týchto systémov je čo najhladšia. Svoj čas by sme totiž nemali tráviť komplikovaným presúvaním informácií medzi jednotlivými prvkami, ale vykonávaním úloh, ktoré prispievajú k splneniu našich cieľov.

Účelom dnešného článku je predstaviť posledné novinky, ktoré Google uviedol, aby svoj ekosystém urobil atraktívnejším pre osobnú produktivitu. Mojou snahou v žiadnom prípade nie je poskytnúť kompletný pohľad o funkciách Google Úloh, keďže na internete existujú stovky takýchto prehľadov, vrátane oficiálnej verzie na stránke Google.

Google Úlohy

Google Úlohy (Tasks) sú súčasťou ekosystému Googlu už niekoľko rokov, napriek tomu o tejto aplikácii veľa ľudí ani nevie. Nie je to moc prekvapivé, keďže jeho funkcie doteraz neboli nijak atraktívne. Keď sa už človek rozhodol pre nejakú správcu úloh, Google Úlohy asi neboli najlepšou voľbou.

Zdroj obrázku: Anthony Karcz – Forbes.com

Ich najväčšou výhodou bola (a stále je) možnosť pridania e-mailu ako úlohy, opcionálne aj s dátumom pre splnenie. Chýbali ale také funkcie ako napríklad pridanie konkrétneho času pre úlohu, možnosť pridania opakovaných úloh alebo nastavenie pripomienok. Stačilo to ale na bežné používanie.

Pripomienky

Google Pripomienky (Reminders) prišli na scénu o niekoľko rokov neskôr a priniesli funkcie, ktoré v Úlohách chýbali: pripomienky (objavujúce sa v kalendári, ale aj na mobile) nastavené na konkrétny čas a opakujúce sa udalosti. Pripomienky boli dostupné aj cez náš inbox.

Posledné zmeny

Google pár týždňov dozadu uviedol niekoľko noviniek, ktoré urobili jeho Úlohy atraktívnejším (na úkor Pripomienok, ktoré sa týmto krokom viac-menej eliminovali):

  • možnosť pridať k dátumu aj presný čas
  • opakujúce sa udalosti
  • import existujúcich pripomienok do Úloh

Vďaka týmto pozitívnym zmenám už sú Google Úlohy trošku serióznejším riešením na správu úloh. Ich veľkou výhodou je, že ich používaním by sme mohli „zaobstarať“ všetky štyri kľúčové nástroje (Gmail, Google Kalendár, Google Úlohy, Google Keep) od jedného poskytovateľa. Napriek tomu sú ale podľa môjho názoru súčasné funkcie stále nedostatočné.

Čo ešte chýba?

Napriek zmenám k lepšiemu Google Úlohy ešte stále zaostávajú za plnohodnotnými správcami úloh, hlavne na nasledujúcich frontoch:

  • Kategórie, značky, priority – v prípade niekoľko tuctov úloh sa Google Úlohy stanú dosť neprehľadnými. Klasické aplikácie na správu úloh ponúkajú ďalšie „vlastnosti“ pre úlohy, na základe ktorých sa potom dajú deliť, filtrovať, zobrazovať. Môžu to byť napríklad kategórie (Osobné, Rodina, Práca, Financie – viď článok Oblasti života: rámec pre osobnú organizáciu), značky (ďalší krok, nákup, doma, v kancelárii, prečítať, na mobile, atď) alebo priorita.
  • Projekty – Súvisiace úlohy pre dosiahnutie toho istého cieľa by sa dali zaradiť do jednotlivých projektov. Táto funkcia tu chýba. Ako alternatívu by sme mohli použiť zoznamy úloh (nevýhodou je že v tomto prípade vidíme vždy len jeden zoznam) alebo podradené úlohou (nevýhodou je, že v tomto prípade k podúlohám nevieme pridať dátum a čas)
  • Integrácia s inými aplikáciami – aj keď Úlohy sú ideálnym riešením v rámci ekosystému Google, možnosť pridávať úlohy z iných aplikácií (napríklad prehliadače) je značne limitovaná.
  • Zdielanie úloh – Najlepšie aplikácie na správu úloh majú túto funkciu, aby zabezpečili zdielané úlohy (alebo projekty) pre skupinu ľudí, či už pracovné tímy alebo rodinných príslušníkov
Príklad na rôzne značky – Zdroj obrázku: medium.com

Záver

Doteraz sa mi zdalo, že Google vývoj tejto svojej aplikácie nemyslí až tak vážne a má ju vo svojom portfóliu len aby sa nepovedalo. Teraz však ukázal, že o tomto produkte rozmýšľa aj naďalej a chce priniesť svojim používateľom vyššiu pridanú hodnotu. S poslednými zmenami sa ich ekosystém stal celkom použiteľným na potreby bežného používateľa.

Na druhej strane ale neviem zabrániť dojmu, že keby veľmi chcel, za tie roky existencie Google Úloh mohol vybudovať oveľa robustnejší systém, schopný konkurovať tým najväčším menám.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *