fbpx

Ako si pripomenúť naše hodnoty v bežné dni?

Covey: Big Rocks First

V predchádzajúcom článku som napísal krátku úvahu o tom, ako môže byť súčasná pandémia nápomocná v tom, ako identifikujeme to hodnotné v našich životoch a ako eliminovať to, čoho sme tam mali dostatok, ale v súčasnosti jasne vidíme, že nám to ani nechýba. 

Mať jasno vo svojich hodnotách je jedna vec a viesť život v súlade s nimi je druhá. Cieľom hodnôt je usmerňovať naše rozhodnutia a správanie. Vieme ale s čistým svedomím potvrdiť, že naše hodnoty máme pri každodennom rozhodovaní vždy pred očami?

Ak áno, gratulujem. Pravdepodobne ale odpoveď bude pre väčšinu záporná.

Nie je to ale nič nezvratné a tragické, dnes vám chcem ukázať jednu jednoduchú metódu na určenie a pravidelné pripomínanie si svojich hodnôt, s ktorou  som sa zoznámil v knihe High Performance Habits od Brendona Burcharda. Dnes vám ju predstavím v trochu zjednodušenej a upravenej podobe.

Ako na to?

Metóda je naozaj veľmi jednoduchá a zahŕňa len niekoľko krokov.

  1. Porozmýšľajte akým človekom chcete byť? Keď vás opisujú iní, aké prívlastky by mali použiť? Ako by ste chceli, aby opísali vaše správanie? Skúste si spísať niekoľko (ideálne tri, ale jedno-dve navyše neublížia) prídavných mien, ktorými odpoviete na hore uvedené otázky. Jeden anglický zoznam na inšpiráciu. Ten zoznam obsahuje podstatné mená, ale samozrejme sa dajú prekonvertovať na prídavné mená. To vám aj odporúčam, keďže sa s vlastnosťou vieme ľahšie identifikovať
  2. Keď už tie hodnoty máme, kľúčové je, aby sme si ich pripomenuli. Vytvorte si vo vašom mobile upozornenie, ktoré si nastavíte na 2x denne (doobeda a poobede) a do popisu si dajte vaše vybrané hodnoty.
  3. To je všetko! Keď vám “budík” cez deň zazvoní, len sa pozriete na diplej, a ten vám výnimočne poskytne niečo hodnotné: obraz človeka, ktorým sa chcete stať, vlastnosti, ktoré v ideálnom prípade chcete mať. 

Samozrejme zázraky sa vďaka tejto metódy nebudú diať, hlavne nie automaticky. Tie heslá sa skutočnosťou sami od seba nestanú, musíte sa o to pričiniť hlavne vy.

Moje vybrané slová

Na záver sa s vami podelím o dve slová z môjho výberu:

  • “Úmyselný”- usilujem sa robiť veci s nejakým zámerom, snažím sa vyhýbať aktivitám, ktoré pre mňa žiadnu pridanú hodnotu neprinášajú
  • “Trpezlivý” – snažím sa byť trpezlivejší v bežných situáciach, denné pripomenutie tejto snahy veru príde vhod 🙂
  • “Prítomný” – multitasking je nepriateľom čislo jeden na ceste za produktívnym životom. Preto sa snažím vždy robiť naraz jednu jedinú vec, ale to naplno. Ak pracujem, tak naplno, ak sa hrám s deťmi, tak sa to snažím nerobiť na 50%.

Aké by boli vaše “charakteristické” hodnoty? Ako túto metódu vidíte vy?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.